Hírek

 
 

Támogassa adományával a kárpátaljai gyerekeket!

A Kolozsvári Magyar Napokat szervező Kincses Kolozsvár Egyesület az Ökumenikus Segélyszervezettel közösen adománygyűjtést hirdet az ukrajnai fegyveres konfliktus miatt nehéz helyzetben élő kárpátaljai iskolás gyerekek javára.

Bővebben >

Sakk szimultán Polgár Judittal az I. Kolozsvári Erkel Ferenc Sakk-napokon

A 6. Kolozsvári Magyar Napok alkalmával Polgár Judit sakkzseni és világklasszis szimultánt ad az érdeklődők számára. Ő az első nő, aki megtörte a férfidominanciát. A szimultánon 25 ellenféllel fog egyszerre játszani.

Első győzelmére 12 évesen került sor, amikor is az első nagymestert legyőzte. Ezután 15 évesen már meg is szerezte a nemzetközi nagymesteri (GM) címet. Abban az időben ez világcsúcsnak számított, ugyanis megelőzte Bobby Fischert, a sakk fenegyerekét. Polgár Judit szeme előtt a világbajnoki cím lebegett, így nem játszott olyan versenyeken, ahol csak női ellenfelek voltak. Ő a sakktörténet egyik legnagyobb női alakja, aki egyben a magyar férfi sakkválogatott szövetségi kapitánya is.

 

Videók

Orgonamuzsika-maraton

Augusztus 23., vasárnap, 13:30–17:30 – Szent Mihály-templom

Zenei-kulturális távfutásra szeretnénk hívni az érdeklődőket immár negyedik alkalommal. Hérodotosz szerint Pheidippidész görög katona futva tette meg a 140 mérföldnyi távolságot Athén és Spárta között, hogy a perzsa túlerővel szemben a spártaiak segítségét kérje. Az orgonamaraton alkalmával Pheidippidész szerepét kolozsvári orgonisták vállalták fel, hogy a megszólaltatott művekkel fél évezrednyi zenei stíluson fussanak végig.

A Szent Mihály-templom (nagy)orgonáját 1753. október 4-én adta át a nagyszebeni Johannes Hahn orgonaépítő az egyházközségnek 12 szólóregiszterrel. 1899-ben Csintalan Gyula és Simon László javította és bővítette az orgonát, illetve ekkor kapott helyet a hangszerben két pedálváltozat. 1990-ben elkezdődött a közel 240 éven át szolgálatot teljesítő orgona szakszerű restaurálása és bővítése. 1996 áprilisában, a munkálatok befejeztével, az új-régi hangszer 3 manuállal és pedálművel, illetve 35 regiszterrel méltón mondható országunk egyik legértékesebb barokkorgona-együttesének.

Az orgonák fenntartására juttatott adományaikat hálásan köszönjük.

Potyó István

A „maratonisták”:

13:30–14:15    Pozsár Róbert

14:15–15:00    Müller Márta

15:00–15:30    Boldizsár Katalin

15:30–16:00    Potyó István

16:00–16:45    Horváth Zoltán

16:45–17:30    Miklós Noémi

Pozsár Róbert Kolozsváron született, s ugyanitt végzett a Gheorghe Dima Zeneakadémia orgona főszakán. 1998 óta kántori és orgonistai szolgálatot teljesít a kolozsvári ferences templomban.

Erdélyi és magyarországi műhelyekben végzett több éves tanulmányai után orgona- és csembalóépítő és -restauráló céget alapított, az orgonamuzsika világának egyházi, zenei és műszaki vetülete egyaránt közel áll hozzá.

A marosvásárhelyi születésű Müller Márta tanulmányait a kolozsvári Augustin Bena Zeneiskola zongora szakán kezdte, Pusztai Enikő, Tóth-Guttman Emese és Balla László osztályában. A kolozsvári Sigismund Toduţă Zenelíceumban Balla-Kemenes Csilla tanítványa volt.

XI. osztálytól orgona szakra iratkozott, ahol Amalia Goje oktatta. 2015 júniusában államvizsgázott a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián, Ursula Philippi tanítványaként.

2013-ban és 2015-ben a La Stravaganza barokk kamarazene-versenyen vett részt Vincze Balázs fuvolistával, illetve Avram Cristian fagottossal.

Jelenleg a Kolozsvár-Belvárosi Református Egyházközség orgonistája.

 

A szászrégeni születésű Boldizsár Katalin a Sigismund Toduţă Zenelíceumban végezte középiskolai tanulmányait zongora szakon, Buzás Pál osztályában. Egyetemi diplomát 2008-ban szerzett a Gheorghe Dima Zeneakadémián, Ursula Philippi és Erich Türk tanárok orgonaosztályában. Mesteri tanulmányait 2011-ben fejezte be ugyanott. Egyetemi évei alatt több továbbképzőn és mesterkurzuson vett részt, majd a 2010–2011-es tanévben fél évig Erasmus-ösztöndíjas volt Freiburgban (Németország), a Hochschule für Musik Freiburg im Breisgau egyetemen, Martin Schmeding vezetésével.

Szólistaként és kamaraegyüttesek tagjaként több erdélyi helységben lépett fel, így Nagyszebenben, Brassóban, Nagyváradon, Kolozsváron, Medgyesen, Segesváron, Kisdisznódon, Fogarason és Szászrégenben is. 2008 és 2012 között a Kolozsvár-Belvárosi Egyházközség orgonistája, énekvezéri szolgálata mellett az évente megrendezett Pünkösdi hangversenysorozat, Nyári hangversenysorozat, valamint egyéb zenei események szervezője volt.

 

 Potyó István 1983-ban született Brassóban, ugyanitt kezdte el zenei tanulmányait a zenelíceum zongora főszakán, Margareta Ordean tanárnő osztályában. 2001-ben kántori diplomát szerzett Gyulafehérváron. 2002–2006 között egyetemi hallgató, kezdetben a brassói zeneegyetemen, később a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia zenepedagógia szakán. 2006-tól 2008-ig magiszteri képzésben részesült karvezetői szakon, 2012-ben pedig doktori fokozatot szerzett a kolozsvári zeneakadémián.

2002-től 2004 nyaráig a brassói ferences templom kántora. 2004 júliusától a kolozsvári Szent Mihály-templom kántor-karnagya.

Az orgonajátszás művészetét dr. Erich Türk egyetemi docenstől tanulta el, 2006-tól több helyen hangversenyezett Erdély-szerte. Karmesterként a kolozsvári főtéri templom Szent Cecília kórusával és kamarazenekarával az egyházi zene számtalan gyöngyszemét mutatta be liturgiák, illetve koncertek alkalmával, különös tekintettel az erdélyi zeneszerzők alkotásaira.

Horváth Zoltán zongora- és orgonaművész kiváló művészi tevékenysége révén már ismerős a kolozsvári közönség számára. Jelenleg a kolozsvári Sigismund Toduţă Zenelíceum tanára és a Gheorghe Dima Zeneakadémia óraadó tanára, illetve az evangélikus-lutheránus templom orgonistája.

Számos egyéni és kamarahangversenyt tartott az ország több városában, illetve Magyarországon, Németországban és Franciaországban. Kultúraszervezői tevékenységet fejt ki az EMKE, a Kolozsvár Társaság és az Evangélikus Püspökség keretében. 2014-ben Zsizsmann Rezső-díjjal tüntette ki a Romániai Magyar Dalosszövetség.

Miklós Noémi 1981-ben született Kolozsváron. Tanulmányait a Sigismund Toduţă Zenelíceumban kezdte zongora főszakon, majd a Gheorghe Dima Zeneakadémián folytatta orgona szakon, Ursula Philippi és Erich Türk osztályában. Utólag több romániai és németországi mesterkurzuson vett részt, és Erasmus-ösztöndíjasként egy fél évig a freiburgi (Németország) zeneművészeti főiskolán tanult.

Számos szólókoncertet tartott itthon és külföldön egyaránt (Németország, Magyarország, Svájc). 2005-ben a Zürich Wiedekon nemzetközi orgonaversenyen közönségdíjat nyert. 2011-ben a Trio Jubilate kamarazene-együttessel második díjat nyert a La Stravaganza Nemzetközi Kamarazene versenyen. Jelenleg a Gheorghe Dima Zeneakadémián folytatja doktori tanulmányait.

 

Kiemelt előadások és koncertek

Sajtóvisszhang

Szerdán sem unatkozhattak azok, akik a 6. Kolozsvári Magyar Napok programkínálatából válogattak: előadások és könyvbemutatók, kiállítások és találkozók váltogatták egymást, s az esti eső ellenére is megtelt a tér az Ossian és a Republic zenekarok koncertje alatt. A nap egyik kiemelkedő eseményének számított a Babeș—Bolyai Tudományegyetem Bölcsészkarán megszervezett magyar szakos véndiákok találkozója, ahol több mint 150 korábban végzett látta újra egymást. Az eseményen 1954-től, 2012-ig terjedő években végzett magyar szakosok találkoztak.
A mindennapossá vált „migrációs” hírek mellett örömmel véltem felfedezni a hírekben, hogy Kolozsvári Magyar Napok egyik fő témája Kárpátalja volt, és annak is nagyon örültem, hogy Németh Zsolt az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke a nyitógálán kijelentette, hogy Kárpátaljának nagy szüksége van az ilyen jellegű szolidaritásra. Egyetértek. Kárpátaljai tehetségek kiállítás megnyitója az Óbudai egyetemen. Kárpátaljai tehetségek kiállítás megnyitója az Óbudai egyetemen. Én magam nyolc éve ismertem meg - az egyetlen Európai Unión kívül rekedt - egykori nemzetrészünket, amikor kárpátaljai képzőművész barátaimmal megalapítottuk a Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesületet. Azóta jártam sok helyén, településén, hegyein, folyópartjain. Megcsodáltam a Magyar Királyság, illetve a Monarchia időszakában létrehozott várakat, várkastélyokat, templomokat, középületeket, várromokat. Megismertem az évszázados múltú kárpátaljai képző- és iparművészet egykori és jelenlegi alkotóit, illetve alkotásait, amelyek az egyetemes magyar művészet szerves részét képezik.
A Kolozsvárt végzett magyar nyelv és irodalom szakosok első nagytalálkozójára került sor szerdán a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. A találkozón több mint 150 véndiák vett részt.Egyed Emese költő, egyetemi tanár, az esemény szervezője szerint a Babeş-Bolyain az évfolyamtalálkozók hagyománya nem elég erős. Kevés olyan évfolyam volt, amely meg tudja magát szervezni és rendszeresen találkozik. - Céhként is tekinthetünk magunkra, mint a Magyar Szakosok Céhe, de ennél komplexebb társaságra gondolok. Akár érdekvédelmi, információs csoport is lehet ez, és minden esetre tudnunk kell egymásról és számítani egymásra – mondta a résztvevőknek Egyed Emese. Az eseményen 1954-től, 2012-ig terjedő években végzett magyar szakosok találkoztak. Link (2015.08.20)
Átadták ma délben azt az Ifjúsági Pavilont, ahová különböző ifjúsági programokkal várják vasárnapig a 6. Kolozsvári Magyar Napok résztvevőit. Az Ifjúsági Pavilon helyszíne a Deák Ferenc utca eleje, a Főtér és a Deák Ferenc utca találkozása – mondta el híradónknak Borzási Sarolta a Share Föderáció magyar ügyekért felelős munkatársa. A Kolozsvár 2015 Európa Ifjúsági Fővárosának legújabb projektjéről Borzási Sarolta tájékoztatta híradónkat. Link (2015.08.20)
A Szent István-rend lovagjaként jöhet pénteken Kolozsvárra Polgár Judit sakkozó, mivel csütörtökön átvette Áder János magyar köztársasági elnöktől a legmagasabb állami kitüntetést. A díjat megkapta még Eötvös Péter zeneszerző is. A Sándor-palotában tartott ünnepségen részt vett Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke is. Áder János a kitüntetetteket méltatva arról beszélt, hogy pályájukon mindketten közösség- és nemzetformáló erővel bírtak, tudásukat továbbadták, példájukkal neveltek, világraszólót alkottak és ezzel Magyarországnak dicsőséget szereztek. A Szent István-rend Magyarország legmagasabb állami kitüntetése, amelyet olyanoknak adnak, akiknek a tehetsége, az akarata, az elszántsága változást hoz, akiknek az eredményei közösség- és nemzetformáló erővel bírnak. Polgár Judit sakkozó pénteken Kolozsvárra érkezik, ahol a Kolozsvári Magyar Napok keretében szimultánt ad az érdeklődők számára, 25 ellenféllel fog egyszerre játszani. A szimultán játszmát megelőzően 14 órától a János Zsigmond Unitárius Kollégium Dávid Ferenc aulájában Polgár Judittal Nagy Elek üzletember, Bukarest hajdani egyetemi sakkbajnoka beszélget. Link (2015.08.20)
A Kolozsvári Magyar Napok ötödik napján megnyílt az Erdélyi Magyar Néppárt, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a Minta ifjúsági szervezet, a Vigyázó Egyesület és a Kolozsvári Magyar Állampolgárok Klubja által közösen működtetett Part Sátor. Az első tematikus beszélgetésen a Kolozsvár és Pécs közti testvérvárosi kapcsolat került górcső alá. Őri László, Pécs alpolgármestere, Decsi István, Pécs önkormányzatának fideszes frakcióvezetője és Fancsali Ernő, az Erdélyi Magyar Néppárt kolozsvári elnöke vett részt azon a beszélgetésen, mely Soós Sándornak, az Erdélyi Magyar Néppárt Kolozs megyei elnökének moderálásával a két város között immár negyed évszázada létező testvérvárosi kapcsolatról szólt. A Part Sátor a 6. Kolozsvári Magyar Napok végéig várja látogatóit a Farkas utcában, ahol különböző tematikus beszélgetésekre és gyerekfoglalkozásokra is sor kerül. Link (2015.08.21)

Szervező

Kincses Kolozsvar

Főtámogatók

Főtámogató intézmények

Kiemelt támogatók

Sörpartner

Reklámtermék partner / Autóspartner

Vízfelelős / Üdítőfelelős / Kávépartner

Szakmai Partner / Gasztró partner

Műszaki partnerek / Partner a tisztaságban

Médiapartnerek

Ifjúsági Partnerek

Nyereményeket Felajánlották