Augusztus 23., vasárnap, 13:30–17:30 – Szent Mihály-templom
Zenei-kulturális távfutásra szeretnénk hívni az érdeklődőket immár negyedik alkalommal. Hérodotosz szerint Pheidippidész görög katona futva tette meg a 140 mérföldnyi távolságot Athén és Spárta között, hogy a perzsa túlerővel szemben a spártaiak segítségét kérje. Az orgonamaraton alkalmával Pheidippidész szerepét kolozsvári orgonisták vállalták fel, hogy a megszólaltatott művekkel fél évezrednyi zenei stíluson fussanak végig.
A Szent Mihály-templom (nagy)orgonáját 1753. október 4-én adta át a nagyszebeni Johannes Hahn orgonaépítő az egyházközségnek 12 szólóregiszterrel. 1899-ben Csintalan Gyula és Simon László javította és bővítette az orgonát, illetve ekkor kapott helyet a hangszerben két pedálváltozat. 1990-ben elkezdődött a közel 240 éven át szolgálatot teljesítő orgona szakszerű restaurálása és bővítése. 1996 áprilisában, a munkálatok befejeztével, az új-régi hangszer 3 manuállal és pedálművel, illetve 35 regiszterrel méltón mondható országunk egyik legértékesebb barokkorgona-együttesének.
Az orgonák fenntartására juttatott adományaikat hálásan köszönjük.
Potyó István
A „maratonisták”:
13:30–14:15 Pozsár Róbert
14:15–15:00 Müller Márta
15:00–15:30 Boldizsár Katalin
15:30–16:00 Potyó István
16:00–16:45 Horváth Zoltán
16:45–17:30 Miklós Noémi
Pozsár Róbert Kolozsváron született, s ugyanitt végzett a Gheorghe Dima Zeneakadémia orgona főszakán. 1998 óta kántori és orgonistai szolgálatot teljesít a kolozsvári ferences templomban. Erdélyi és magyarországi műhelyekben végzett több éves tanulmányai után orgona- és csembalóépítő és -restauráló céget alapított, az orgonamuzsika világának egyházi, zenei és műszaki vetülete egyaránt közel áll hozzá. |
|
A marosvásárhelyi születésű Müller Márta tanulmányait a kolozsvári Augustin Bena Zeneiskola zongora szakán kezdte, Pusztai Enikő, Tóth-Guttman Emese és Balla László osztályában. A kolozsvári Sigismund Toduţă Zenelíceumban Balla-Kemenes Csilla tanítványa volt. XI. osztálytól orgona szakra iratkozott, ahol Amalia Goje oktatta. 2015 júniusában államvizsgázott a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián, Ursula Philippi tanítványaként. 2013-ban és 2015-ben a La Stravaganza barokk kamarazene-versenyen vett részt Vincze Balázs fuvolistával, illetve Avram Cristian fagottossal. Jelenleg a Kolozsvár-Belvárosi Református Egyházközség orgonistája.
|
|
A szászrégeni születésű Boldizsár Katalin a Sigismund Toduţă Zenelíceumban végezte középiskolai tanulmányait zongora szakon, Buzás Pál osztályában. Egyetemi diplomát 2008-ban szerzett a Gheorghe Dima Zeneakadémián, Ursula Philippi és Erich Türk tanárok orgonaosztályában. Mesteri tanulmányait 2011-ben fejezte be ugyanott. Egyetemi évei alatt több továbbképzőn és mesterkurzuson vett részt, majd a 2010–2011-es tanévben fél évig Erasmus-ösztöndíjas volt Freiburgban (Németország), a Hochschule für Musik Freiburg im Breisgau egyetemen, Martin Schmeding vezetésével. Szólistaként és kamaraegyüttesek tagjaként több erdélyi helységben lépett fel, így Nagyszebenben, Brassóban, Nagyváradon, Kolozsváron, Medgyesen, Segesváron, Kisdisznódon, Fogarason és Szászrégenben is. 2008 és 2012 között a Kolozsvár-Belvárosi Egyházközség orgonistája, énekvezéri szolgálata mellett az évente megrendezett Pünkösdi hangversenysorozat, Nyári hangversenysorozat, valamint egyéb zenei események szervezője volt.
|
|
Potyó István 1983-ban született Brassóban, ugyanitt kezdte el zenei tanulmányait a zenelíceum zongora főszakán, Margareta Ordean tanárnő osztályában. 2001-ben kántori diplomát szerzett Gyulafehérváron. 2002–2006 között egyetemi hallgató, kezdetben a brassói zeneegyetemen, később a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia zenepedagógia szakán. 2006-tól 2008-ig magiszteri képzésben részesült karvezetői szakon, 2012-ben pedig doktori fokozatot szerzett a kolozsvári zeneakadémián. 2002-től 2004 nyaráig a brassói ferences templom kántora. 2004 júliusától a kolozsvári Szent Mihály-templom kántor-karnagya. Az orgonajátszás művészetét dr. Erich Türk egyetemi docenstől tanulta el, 2006-tól több helyen hangversenyezett Erdély-szerte. Karmesterként a kolozsvári főtéri templom Szent Cecília kórusával és kamarazenekarával az egyházi zene számtalan gyöngyszemét mutatta be liturgiák, illetve koncertek alkalmával, különös tekintettel az erdélyi zeneszerzők alkotásaira. |
|
Horváth Zoltán zongora- és orgonaművész kiváló művészi tevékenysége révén már ismerős a kolozsvári közönség számára. Jelenleg a kolozsvári Sigismund Toduţă Zenelíceum tanára és a Gheorghe Dima Zeneakadémia óraadó tanára, illetve az evangélikus-lutheránus templom orgonistája. Számos egyéni és kamarahangversenyt tartott az ország több városában, illetve Magyarországon, Németországban és Franciaországban. Kultúraszervezői tevékenységet fejt ki az EMKE, a Kolozsvár Társaság és az Evangélikus Püspökség keretében. 2014-ben Zsizsmann Rezső-díjjal tüntette ki a Romániai Magyar Dalosszövetség. |
|
Miklós Noémi 1981-ben született Kolozsváron. Tanulmányait a Sigismund Toduţă Zenelíceumban kezdte zongora főszakon, majd a Gheorghe Dima Zeneakadémián folytatta orgona szakon, Ursula Philippi és Erich Türk osztályában. Utólag több romániai és németországi mesterkurzuson vett részt, és Erasmus-ösztöndíjasként egy fél évig a freiburgi (Németország) zeneművészeti főiskolán tanult. Számos szólókoncertet tartott itthon és külföldön egyaránt (Németország, Magyarország, Svájc). 2005-ben a Zürich Wiedekon nemzetközi orgonaversenyen közönségdíjat nyert. 2011-ben a Trio Jubilate kamarazene-együttessel második díjat nyert a La Stravaganza Nemzetközi Kamarazene versenyen. Jelenleg a Gheorghe Dima Zeneakadémián folytatja doktori tanulmányait.
|