Már-már természetessé vált, hogy a kincses város lakói naponta több tucat program közül választhatnak, s Kolozsvár olyan szimbolikus terei, mint a Farkas utca vagy a Főtér megtelt élettel, vasárnap este mégis véget érnek a 6. Kolozsvári Magyar Napok.
Közéleti és kulturális előadásokból idén sem volt hiány a Kárpát-medence egyik legnagyobb kulturális fesztiválján: szó volt a közelgő önkormányzati választásokról, autonómiáról, az anyaország kül- és nemzetpolitikájáról, valamint a háború sújtotta kárpátaljai magyarság helyzetéről is.
Tizenegy ország, tizenhat nemzeti és regionális kisebbséget képviselő néptáncegyüttes vett részt a 17. Szent István-napi Néptánctalálkozón, melynek keretében csütörtök délután megáldották a Kárpát-medence kenyerét. A néptáncosok minden napra szolgáltak meglepetéssel: hol a kultikusnak számító Postakertben, hol a Főtéren vagy a Farkas utcában perdültek táncra.
A kultúra nem csak kész „termékein” (előadásokon, kiállításokon és könyvbemutatókon) keresztül volt jelen a fesztivál programkínálatában, de tartalmas vitákat is tartottak az erdélyi kulturális élet jelenéről és olyan jelentős programokról, mint a 2021-re tervezett Európa kulturális fővárosa projekt. A TIFF-házban gyűltek össze péntek délután a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi képviselők és „szurkolók” az Európa Kulturális Főváros ügy kapcsán. Kolozsvárt Horváth Anna RMDSZ-es alpolgármester, Szakáts István és Florin Moroșanu, a Kolozsvár 2021 – Európa Kulturális Fővárosa munkatársai képviselték, Sepsiszentgyörgy részéről pedig Sztakics Éva alpolgármester, Veres-Nagy Tímea és Barta Mónika a Sepsiszentgyörgy 2021 – Európa Kulturális Főváros részéről voltak jelen. A beszélgetésben többször fény derült arra, hogy bár mindenki a saját projektjének szurkol, lehetőséget lát versenytársa koncepciójában is. A sepsiszentgyörgyi szervezőket az identitáskeresés koncepciója vezérli, a város Székelyföldet képviseli Csíkszereda, Kézdivásárhely, Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós támogatásával. A kolozsvári projekt vezérelvéről Florin Moroșanu kifejtette, a civilizáció és nyugatiság jeligék mentén építik fel a versenyképes pályázatot.
Ahogy azt a Kolozsvári Magyar Napok nyitógáláján is kihangsúlyozták: az idei fesztiválon különös hangsúlyt fektettek a Kárpátalján élő magyarság megsegítésére, s az egész héten át tartó adománygyűjtésen túl tematikus előadásokat is szerveztek e kérdéskörben. A Bocskai-ház Óváry-termében a kárpátaljai születésű Kovács Sándor író, matematikatanárnak Ahol a Tisza születik c. filmjét, illetve ezt megelőzően, az előtérben kiállított, Párbeszéd Kárpátaljával c. fényképkiállítását is megtekinthették az érdeklődők. További programpontok, a Verecke, Nomen est omen vetítése volt, majd beszélgetés az országrész zavaros jelenéről, és kétes jövőjéről Füzesi Magda költővel és Debreceni Mihály tévés szerkesztő, műsorvezetővel.
Első alkalommal szervezték meg a kincses városban a Kolozsvári Erkel Ferenc Sakk-napokat. A rendezvény péntek délután két órakor startolt a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban, ahol Dr. Seszták Miklós magyar fejlesztési miniszter társaságában Nagy Elek beszélgetett a sakk koronázatlan királynőjével, a sakk nemzetközi nagymesterével, Polgár Judittal. Solymosi Zsolt, a kollégium aligazgatója nyitóbeszédében úgy méltatta a sakkozót, hogy bár ebben a 114 éves épületben, 458 éves intézményben az idők során jártak már nagy mesterek, ez az első alkalom, hogy egy világklasszis nagymester ült közöttünk. A beszélgetés után a sakk-zseni huszonöt szimultán játékot játszott le az előzőleg bejelentkezett sakkozókkal.
Három párti vitát tartottak a Part Sátorban az Erdélyi Magyar Néppárt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Magyar Polgári Párt Kolozs megyei vezetőinek részvételével. Szilágyi Szabolcs újságíró, rádiós moderálásával zajlott Csoma Botond (RMDSZ), Keizer Róbert (MPP) és Soós Sándor (EMNP) vitája péntek délben. A résztvevő felek a három párt együttműködésének lehetőségeiről, valamint a 2016-ban esedékes önkormányzati választásokon való indulásról vitáztak.
Szintén Kolozsvár volt a beszélgetés fókuszában akkor, amikor Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács és Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács RMDSZ-es elnökei, valamint Bognár Zoltán politológus és Csoma Botond, a Kolozs megyei RMDSZ-elnöke beszéltek a székelyföldi autonómiatörekvések helyzetéről és egy leendő önrendelkezés várható hatásairól, s mindezek kolozsvári vetületeiről.
Az előadótermeken és kiállítótereken túl Kolozsvár történelmi belvárosa is számos érdekességet kínált a fesztiválozóknak. A Farkas utcában kézművesek portékáit vásárolhatták meg az oda látogatók, a Fogoly utcában lovagok, fegyveres vitézek, hangszeres és fáklyás seregek fogadták a kicsiket és nagyokat egyaránt, de egész héten tematikus városnéző túrákat, főzőversenyeket és borkóstolókat is szerveztek. Az estéket nagyszínpadi koncertek zárták, melyeken – az olykor esős időre ellenére is – szép számban összegyűltek a magyar könnyűzene kedvelői.
Vasárnap este tűzijátékkal záródnak a Kolozsvári Magyar Napok, melynek létrejöttében számos partnerszervezet, támogató és önkéntes segítette a Kincses Kolozsvár Egyesületet.
A Kolozsvári Magyar Napok sajtóirodája