Vizuális-kulturális utazás a Kárpát-medencében

Különös vizuális élményben lehetett részük azoknak, akik hétfő este benéztek a Sapientia EMTE stúdiótermében megrendezett Magyar szemmel a Kárpát-medencében. Képek a nemzeti hírügynökség kínálatából című fotókiállításra.

„Zseniális koncepció, művészi képek. Nemcsak egy skanzenről beszélünk, hanem több élő régió is be van mutatva a fotókon keresztül.” – részletezte Wetzel Tamás miniszteri biztos, nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár. Gazsó L. Ferenc, az MTI igazgatója a kiállítást megnyitó beszédében elmondta, hogy az esemény mindenekelőtt a kivitelező Cseke Csillának, az MTI Fotószerkesztőségének vezetőjének köszönhető. A fotók kapcsán Gazsó Karinthy Frigyest idézte: „...a magyar népnek úgy fáj a Felvidék, Erdély, Délvidék, ahogyan a megcsonkított test érzi az amputált végtag fájdalmát.”, majd Ady Endre szavaival adta át a kiállítást: „mégis győztes, mégis új és magyar”.

A kiállításon a nemzeti hírügynökség színe-java, tizenkét díjazott fotóriporter (Balázs Attila, Czeglédi Zsolt, Komka Péter, Máthé Zoltán, Koszticsák Szilárd, Kovács Tamás, Varga György, Molnár Edvárd, Baranyi Ildikó, Veres Nándor, Kátai Edit, Haáz Sándor) munkái láthatók. A fotók olyan életérzéseket ragadnak meg, mint a fiatalság, féktelen öröm, félelem és bizonytalanság, de a magyar kultúra színessége, az elcsatolt nemzet és nemzeti identitás fogalma is megjelenik az életképeken.

A Sapientia EMTE évek óta a kiállítás házigazdája. A Sapientia kolozsvári karának dékánja, Tonk Márton arra hivatkozott, hogy az MTVA és Sapientia között többéves stratégiai kapcsolat van, és azt is hangsúlyozta, hogy az egyetemen alap- és mesterképzésen is működik a Filmművészet, fotóművészet, média szak, illetve hogy az oktatók számára az elméleti tudás átadása mellett a nemzeti identitástudat ápolása is fontos.

A fotókat szemlélve átérezhetjük a délvidéki mulatságok felhőtlen boldogságát, a felvidéki várak képei mintha visszarepítenének az időben, az őrvidéki életképek elvarázsolnak, a kárpátaljai magyar fiatalok portréi életkedvvel töltenek el, az erdélyi városokat madártávlatból megmutató, drónokkal készült sorozat pedig lenyűgöző vizualitással bír.

A kiállítás innen Szabadkára, majd Budapestre költözik, a szervezők ezt követően szeretnék a Kárpát-medence több városában is bemutatni a képeket.

Szöveg: Csata Réka.

Fotó: Kiss Gábor