Kolozsvár tegnap, ma és holnap

Könyvtárban, könyvesboltokban gyakran találkozni olyan művekkel, amelyek „kincses Kolozsvár” történeteit mesélik el oly módon, hogy az olvasó egy időutazáson érezheti magát. Megismerheti a kezdeteket, megfigyelheti a fejlődést, végül pedig belecsöppenhet a jelenbe. Egy ilyen kötet az Erdély fővárosa Európában című is, melynek kapcsán a szerzők/szerkesztők beszélgettek a Kolozsvári Magyar Napok második napján, a Kolozsvár Társaság székhelyén.

A kötet műfajban, formában eltér a megszokottól, egyszerre új- és népszerű. Kolozsvár a változások, fejlődések időszakát éli: számos egyetemista tanul városunkban, emellett külföldi kapcsolatokkal is rendelkezünk. Fejlődik az irodalom, a gasztronómia, a vendéglátás, ugyanakkor nemzetközileg is elismert fesztiválok házigazdái vagyunk.

Elöljáróban Rigán Lóránd, a kötet egyik szerkesztője azt hangsúlyozta, hogy nem csupán emberekről, Kolozsvár utcáiról, hangulatairól szerettek volna írni. Ennél többről van szó: hangokról, zajról, nyüzsgésről, hiszen a 21. századi nyitott, emberkedvelő polgár szereti, hogyha „él a város”.

Horváth Anna, Kolozsvár alpolgármestere nem tekinti véletlen egybeesésnek, hogy a kötetet Kolozsvár ifjúsági fővárosának évében mutatták be. Úgy tekint rá, mint az ifővárosnak szánt ajándékra. Mint mondta, igazi kihívás a várost hangulataiban megragadni és az emberek elé tárni, legyenek azok turisták, tanulók vagy akár rövidebb ideig itt élők. Továbbá, azt is megjegyezte, hogyha valaki a könyv végére ér, már úgy beszélhet Kolozsvárról, mintha itt született volna.

Guttmann Szabolcs, a Romániai Építészek Rendje Erdélyi fiókjának elnöke azt vallja, hogy a kötet úgy mutatja be Kolozsvárt, ahogyan az valójában van. Felfigyel a szépre, viszont észreveszi az árnyoldalakat is, és hiszi, hogy ezek fejlődni fognak. Beszéde végén megjegyzi, hogy a kritika nem arra van, hogy utána az emberek ne beszéljenek egymással. Fontosabb, hogy olyan eseményeken örüljünk együtt, mint a vasárnapi hálaadó istentisztelet a Farkas utcai református templomban.

Szöveg: Bántó Brigitta. Fotó: Facebook/Horváth László